2016-04-15 07:37:46

Erhan Zorlu Gürcistan'da nasıl rakipsiz olduğunu Global Ekonomi'ye açıkladı

Mühendislik bilgisini teknolojiyle birleştirdi Gürcistan’da rakipsiz tek firma oldu! İşadamı Erhan Zorlu Global Ekonomi'den Müge Meşe'ye konuştu

Global Ekonomi / Müge Meşe

Öğretmen bir babanın eğitimli çocuğu olan Erhan Zorlu, İnşaat Mühendisliği eğitimi alsa da daha okul yıllarında başlayan girişimci ruhu, cesareti ve özgüveni sayesinde daha o yıllarda her zaman para kazanmanın yolunu bulmuş. Ayrıca matematik zekasının yanı sıra müziğe olan tutkusu o’nu bir dönem DJ’likten radyo patronluğuna kadar götürmüş. Kısa bir süre sonra kazandığı tüm birikimi Trabzon’da kendi mesleği inşaata yatıran Zorlu, soyadı gibi zorlu bir süreç yaşayıp, tüm birikimini kaybedip, yeniden başlamak için 10 bin dolar nakit ve bir tır dolusu malzeme ile Gürcistan’a gelerek, mühendislik zekası ve teknolojiyi birleştirmiş. Ve bugünlerde rakipsiz tek firma olarak para makinasında para sayacak kadar çok kazanıyor...
Erhan Zorlu’dan yaşadığı zorlu süreçten bugünlere uzanan, o’nu kalite ödülüyle dünyanın en iyileri arasında birinci sıraya oturtan başarı hikayesini konuştuk...

erhan zorlu


Erhan Zorlu’yu tanıyalım öncelikle
Trabzon Anadolu Lisesi mezunuyum. Ardından Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği okudum. Lisede okurken turistlere şehri tanıtarak, Sümela Manastırı’nı gezdirerek çalışmaya başladım. Turizmden kazandığım parayla Trabzon’un ilk radyosu olan, ‘Radyo T’ yi kurdum. Kendi kendime para kazanmanın güzelliğini tattım bir kere.


İnşaat mühendisliği okuyup ticarete atılma serüveniniz nasıl gerçekleşti ?


Ama inşaat mühendisliğini de iyi ki okumuşum çünkü burada meslektaşlarımın arasında mühendis olmanın avantajını görüyorum. Yaptığım cironun çoğunu mühendislik ürünlerinden kazanıyorum. Rekabetin az, kârın daha fazla olduğu ama teknoloji ve bilginin gerektiği alanlarda olmak istiyorum. Ürünlerimiz alt yapıya hizmet ediyor. Çünkü bu alanda açık var. Mühendislik gerektiren malzemeler ürettim ve o yüzden de hızlı büyüdüm rakiplerime göre.


Ve Gürcistan’a geri dönüş


Türkiye’de çok fazla müteşebbis var. Kâr marjları düşük, rakipler çok fazla. Ayrıca çek ve senete dayalı ticareti çok tehlikeli buluyorum. Gürcistan’da böyle bir sıkıntı yok, nakit alışveriş yapıyoruz. Burada kazandım Türkiye’de kaybettim ve Gürcistan’a geri dönmeye karar vererek 6 yıl önce küçük bir sermaye ile geri döndüm. 10 bin dolar, 15 bin tl, bir tıra yakın malzeme ve boru üretimi yapan bir makine ile. Bu parayı hemen kullanmadım. İlk etapta bir Gürcü arkadaşımın deposuna makineyi kurdum ve birlikte çalışmaya başladık. İnşaat malzemeleri satan bir dükkana gidip boru ek parçasını gösteriyordum, buna ihtiyacınız var mı diye. Onlar elimdeki ürünün ne olduğunu bile bilmiyorlardı. Yaklaşık 6 ay sonra bu ticaretin burada gerekli olduğunu anladım. Ve buraya yerleşmeye karar verdim.

erhan zorlu


İşler hemen yoluna girdi mi?


Tabi ticarette güven zamanla kazanılıyor. Bunun için risk alarak 1 yıl uğraştım. Müşteriler önce 10 bin dolar ödüyor, bakıyor ki mal zamanında ve istediği kalitede geliyor bir dahaki sefer yirmi bin dolar avans veriyor. Güven kazandıkça kazancımız da artış göstermeye başladı.


Hangi noktada sıyrıldınız diğer firmalardan?


Benim karşıma rakip diye çıkmalarını engelleyecek bir yapıkurmalıydım. Bu noktada formül şudur; asıl sattığım ürünlerin can damarı olan boruyu ben üretiyorum ama onun yanındaki şeyleri bazılarını değişik ülkelerden getiriyorum ve projeler üretiyorum. Aslında ben mühendislik satıyorum.
Gürcistan serbest pazar ekonomisinin olduğu bir yer. Burada Çin’den Hindistan’a, Türkiye’den Ukrayna’ya kadar bir çok firma gelip burada işler yapıyor. Bu firmaların temel problemleri aynıydı özelikle yol inşaatı yapan firmalar bir takım malzemeleri bulmakta sorun yaşıyorlardı çünkü dediğim gibi burada ki ticaret yapan benim gibi diğer Türk arkadaşların çoğu mühendislikle ilgili hizmet vermiyorlar. Bizde bu noktada diğerlerinden sıyrıldık. Business Initiative Directions (BID) tarafından sektöründe lider kurumlara verilen Uluslararası Kalite Altın Yıldızı Ödülü’ne (International Gold Star for Quality) layık görüldük. Başarımızın böyle bir otorite tarafından taçlandırması bizi mutlu etti.


Devlet politikalarını nasıl yorumluyorsunuz?


Son 3 yılda Gürcistan hükümeti tarımla ilgili devrim yaptı. Burada çok verimli topraklar olmasına rağmen doğru kullanılmıyordu, atıl duruyordu. İnsanlar modern tarım tekniklerinden habersizdi. Devlet şöyle bir proje yaptı; araziniz var devlete gidiyorsunuz devlet size şu dükkana git fidelerini al diyor. O fidelerin yüzde yetmişini devlet ödüyor hibe olarak, yüzde otuzunu vatandaş cebinden ödüyor. Sonra devlet diyor ki şu dükkana git oradan da sulama sistemini al. Tabii ürünlerin nereden temin edileceğine, Tarım Bakanlığı’na bağlı bir ekip inceleme yaparak karar veriyor. Bize de dediler ki, Gürcistan’da bu işi yapan her yeri gezdik en kapsamlı yapan sizsiniz. 20 yıl öncesi ile şu an arasında muazzam bir değişim var. Biz ihalelere internet ortamında giriyoruz mesela. Torpil yok, hukukun üstünlüğü geçerli. Gürcistan parlayan bir değer. Her gelen iktidar daha da ileri taşıyor.

erhan zorlu


İşin dışında nelerden hoşlanır Erhan Zorlu?


Arada kulüplerde DJ’lik yapıyorum, evin bir odasını da stüdyoya çevirdim hobi olarak deephouse ve techno tarzı müzik yapıyorum. Türkiye’de de Trabzon - Erzurum turnesine giderdim DJ olarak. Hobilerdir insanı ayakta tutan. Müzik dışında resmi de çok seviyorum. Gürcistan sanatla iç içe bir toplum ilkokula giden oğlum da piyano dersi almaya başladı. Hani derler ya sanat halk için mi sanat için mi? Sanat toplum içinmiş, Gürcistan bunu kanıtlıyor.

Genç girişimcilere neler söylemek istersiniz?


Ben iş hayatında büyük kayıplar verip tekrar yükselmiş bir insanım. Size herkes bir şey öğretmeye çalışır ama bir kulağınızdan girer öbüründen çıkar ama yaşadığınız kötü tecrübeler bir kulağınızdan giren öbür taraftan çıkmıyor ömür boyu unutamayacağınız prensipler ediniyorsunuz. Artık, tamamen bilimsel ve matematiksel düşünmem gerektiğini öğrendim. Ticarette duygusallığa yer yok...