2016-04-16 09:24:33

Yarım asırlık tecrübesiyle Nurol Batum’da

Nurol Georgia LLC’nin Gürcistan Genel Müdürü Lütfü Bilgin ile Nurol Holdingin yarım asırlık tecrübesini ve yurt içi ve yurt dışı yatırımlarını konuştuk ve Batum’a gelen ilk firma olma sebebiyle Gürcistan ekonomisini Nurol gözüyle değerlendirmesini istedik...

Batum’un altı yıllık gelişimine şahitlik eden tecrübeli Genel Müdür Lütfü Bilgin ile yaptığımız söyleşide, yeni yatırımcılara fikir verecek çok önemli tespitler yapan Bilgin, “Türkiye Gürcistan için, Gürcistan da Türkiye için hem tarihsel, hem kültürel, hem de jeopolitik olarak çok önemli iki ülke” diyerek, avantajlı bu durumun sürdürülebilir halde devam etmesinin iki ülke ticareti için önemli olduğunu vurguladı.

Lütfü Bilgin kimdir?

1976 yılında Samsun’da doğdum. Liseye kadar Samsun’da okuduktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde İşletme Bölümü okumak üzere Trabzon’a gittim. Üniversite sonrasında önce kendi işimi yaptım sonrasında Nurol İnşaat’ın Genel Müdürlüğünde Ankara’da çalışmaya başladım.

Gürcistan’a yolunuz nasıl düştü?

Nurol İnşaat Ankara Merkez ofisinde iki sene çalıştıktan sonra bir baraj projemizin Mali İdari İşler Müdürü olarak Cezayir’e gittim. Cezayir’de 6 sene kalıp projeyi bitirdim. Cezayir’de kaldığım dönemde evlendim. İlk oğlum orada doğdu. Proje bitmesine yakın tekrar Ankara merkeze döndüm ama tam o sırada Gürcistan’da Temsilcilik Ofisimizde ihtiyaç oldu ve Batum’a geldim. Yani biraz da iki projenin birbiriyle denk gelmesi diyebilirim.

Nurol Grup’tan bahsedelim öncelikle.

Türk inşaat sektöründe 50 yılı geride bırakan Nurol İnşaat, 1966 yılında kollektif şirket olarak kurulmuştur. Nurol kurulduğu günden bu yana, Yönetim Kurulu Başkanımız Nurettin Çarmıklı, Başkan Yardımcılarımız Erol Çarmıklı ve M. Oğuz Çarmıklı’nın vizyoner bakış açıları, disiplinli ve özverili çalışmaları temelinde gerçekleştirdiği projelerle, adını hem yurt içi hem de yurt dışında başarıyla temsil eden güçlü bir grup haline gelmiştir.

Batum’a geldiğiniz günden itibaren yaşanan değişimi değerlendirir misiniz?

Batum’a ilk 5 yıldızlı otel yatırımını Nurol yapmıştır. O günden bugüne Batum bambaşka bir şehir olmaya başladı. Sheraton Batumi Hotel’den sonra Batum’a, Türkiye’den ve diğer ülkelerden de yatırımlar artmaya başladı ve yaklaşık 8 tane daha 5 yıldızlı otel temeli atıldı. Bunlardan 4 tanesi şu anda faaliyete geçmiş durumda. Diğerleri ise inşaat halinde olup, 2016 yılı içinde açılması planlanmakta. Ayrıca iki ülke arasındaki pasaportsuz, kimlik ile geçiş anlaşmasıyla Sarp Gümrük kapısından Gürcistan’a giriş sayısı her geçen gün artmış ve iki ülke arasındaki ticaret hacmi her geçen gün büyümüştür.

Nurol Georgia LLC’nin Batum’daki yatırımları, iş alanları neler?

NUROL HOLDİNG olarak Gürcistan’da ; Tiflis’te bir Bölge Müdürlüğü ve Batum’da bir Temsilcilik Ofisi olmak üzere organize olmuş bulunuyoruz. Gürcistan’daki yatırımlarımız şimdilik Batum’da Turizm ve Gayrimenkul sektöründedir. Batum’da ilk 5 yıldızlı otel olan Sheraton Batumi Hotel’in sahibiyiz. Sheraton Batumi Hotel; 202 odası, 1 King Room’u, SPA, Açık-Kapalı Havuz, Sağlık Klübü, Türk Hamamı ve 1.500 Kişilik Balo Salonu, 6 Adet Toplantı Salonu ile Nisan 2010’dan itibaren faaliyettedir. Ayrıca yine Batum’un en güzel caddesi olan Rustaveli caddesinde 54 daire ve 3 dükkandan oluşan bir Residence’ımız bulunmaktadır. Sheraton Batumi Hotelimiz yaklaşık 3 yıldır faaliyet göstermekte, Residence’ımız ise Batum’un en prestijli binası olarak satışlarına devam etmektedir. Batum’daki temsilcilik ofisimiz vasıtasıyla otelimizin faaliyetleri ve Residence’ımızın satışları organize edilmektedir. Tiflis’te bulunan bölge müdürlüğümüz vasıtası ile de hem kamu ihaleleri takip edilmekte hem de resmi kurumlar ve ilişkiler yürütülmektedir. Ayrıca Gürcistan Paravani Bölgesi’nde Anadolu Holding’in yatırımı olan HES projesinin bir kısmı Nurol Çelik tarafından yapılmıştır.

Nurol yaklaşık 5 yıl önce Batum’a ilk yatırım yapan şirket. Bu zaman zarfında hem kendi yatırımlarınızı hem de ülke çapında yapılan yatırımları nasıl değerlendiriyorsunuz?

NUROL Grubu olarak 2015 yılı bizim düşündüğümüz rakamların seviyesinde gerçekleşti. Türkiye’de 2015 yılı içinde 2 defa seçim yapılması , dolar kurunun aşırı artması , Gürcistan’da yaşanan sel felaketi sebebiyle bazı büyük organizasyonların ertelenmesi gibi olumsuzlukları düşündüğümüzde vardığımız sonuç gayet iyi görünüyor. Fakat amacımız 2016 yılında önceki yılları yakalayıp geçmek olacaktır. Gürcistan piyasasına ilk giren oyunculardan birisi olarak bazı dezavantajlar yaşasak dahi 6 yıllık çok önemli bir tecrübemiz bulunuyor. Hem yarım asırlık Nurol Grubu’nun gücü hem de 6 yıllık Gürcistan tecrübesi ile daha da öne çıkmak istiyoruz.

Buradaki konut tarzı ile Türkiye’deki konutlar benzerlik gösteriyor mu?

Gürcistan’daki konut tarzı ile Türkiye’deki konut tarzı arasında bazı farklılıklar var. Öncelikle Türkiye konut alanında çizgiyi çok ileriye taşıdı. Bu anlamda karşılaştırma yapmak doğru değil. Ayrıca konutların metrekareleri olarak da Türkiye ile arasında bazı farklar var. Türkiye’de konutların metrekareleri Gürcistan’a göre çok daha büyük. Ve en büyük farklılık da Gürcistan’da dairelerin bitmemiş olarak yapılıp satılması. Alıcı daha sonra kendi isteğine göre kendi istediği gibi ve kendi istediği zaman içini yaptırıyor. Bu da çok konutlu binalarda bazı sıkıntılara yol açıyor.

Batum’un gelişimine yakından tanıksınız. Batum’un geleceğini nasıl değerlendirirsiniz?

Batum eğer doğru bir master plan ile yoluna devam ederse çok daha önemli bir ticaret ve turizm şehrine dönüşebilir. Çünkü hem tarihi geçmişi, hem jeopolitik konumu hem de kültürünün buna müsait oluşu Batum’u öne çıkarabilir. Bu anlamda her geçen gün mesafe kat ettiğini de görüyoruz. Bunda Nurol Grubu olarak bizim de biraz katkımız var ise bundan mutluluk duyuyoruz.

Nurol’un yeni projeleri neler?

Nurol Holding Gürcistan’da, turizm ve gayrimenkul yatırımları yaparak bu bölge için diğer büyük yatırımcılar için öncü olmuştur. Diğer büyük yatırımcılar da Nurol Holding’in açtığı izden yürüyerek, Gürcistan piyasasına girmişler ve çeşitli yatırımlar yaparak hizmet etmeye başlamışlardır. Bugün Batum’da inşa edilen veya bitmiş sekiz veya dokuz 5 yıldızlı otel arasındaki ilk 5 yıldızlı otel Sheraton Batumi’dir.

Ayrıca Nurol İnşaat güvencesi ve kalitesiyle yapmış olduğumuz Nurol Residence da Rustaveli Caddesi’nde bulunmaktadır. Kendi tarzında mimarisi ve kendi tarzında Resident kültürü ile halen Batum’da tektir. 54 daire ve 3 adet shoptan oluşmaktadır.

Bundan sonraki süreçte ise ; gayrimenkul , enerji ve turizm yatırımları sektörel ve konjonktürel gelişmeler takip edilerek değerlendirilecektir.

 

Türkiye- Gürcistan ekonomik ilişkilerinin ulaştığı noktayı nasıl yorumlarsınız?

Türkiye Gürcistan için , Gürcistan da Türkiye için hem tarihsel, hem kültürel, hem de jeopolitik olarak çok önemli iki ülke. Hem Gürcistan hem de Türkiye bunun farkında olarak karşılıklı ticari anlaşmalar yapıyor; yatırımcılar için teşvik veriyorlar ve bu ilişkiler geliştirilmeye çalışılıyor. Özellikle iki ülke arasındaki pasaportsuz kimlik ile geçiş uygulaması, Batum Havalimanı’nı iki ülkenin ortak kullanıyor olması bunun en önemli ispatı. Bu ilişkiler gün geçtikçe daha ileri boyutlara ulaşacak ve iki ülke birbirleriyle büyüyeceklerdir. Son beş yıl içerisinde karşılıklı yapılan yatırımların boyutu veya Sarp Sınır kapısından her yıl karşılıklı geçen kişi sayısına bakıldığında bu büyüme çok rahat görülecektir.

Yurtiçi ve yurtdışı Nurol Holding yatırımları

Türk inşaat ve taahhüt sektörüne yaptığı büyük katkıları, gurur verici referansları olan NUROL İNŞAAT, köklü şirket kültürü, tecrübeli kadrosu ve güçlü makina parkı ile Türkiye’de baraj, tünel, köprü, yol gibi altyapı ve ulaşım, endüstriyel tesis, iş ve ticaret merkezleri, otel, lüks konut, bina ve uydu kent projeleri gibi bir çok büyük projeyi başarıyla gerçekleştirmiş ve Türkiye’yi modern görüntülerle donatmıştır. 1966’da tamamlanan Ağrı-Eleşkirt’teki sulama işi, 1967–68 yıllarındaki Aydın Sanayi Sitesi inşaatı ve Ankara’da Ulus Çarşı ve büro binaları inşaatıyla sektöre ilk adımlar atılmıştır. Şirket, 1970’lerin başında, Türkiye’de endüstriyel alandaki ciddi gelişmelere paralel olarak sanayiye adımını atmıştır. İskenderun Demir-Çelik Fabrikası, Elazığ’da Ferrokrom Tesisleri, Karadeniz Bölgesi’nde Artvin ilinde Murgul Sülfirik Asit Tesisleri tamamlanan başlıca anahtar teslim endüstriyel tesis projeleridir.

İnşaat ve taahhüt alanındaki ciddi deneyim ve birikimlerin başka alanlara da taşınmaya karar verilmesiyle, 1976 yılında NUROL MAKİNA ve Sanayi A.Ş. kurulmuştur. Şirket, anahtar teslimi sınai tesislerin kurulması, çelik konstrüksiyon ve makina imalatı konularında büyük ölçekli taahhüt işleri yapmak üzere kurulmuş, daha sonra savunma sanayi sektörüne de girmiştir.

1980’li yıllarda Türkiye’nin yeni liberalleşme politikasına adapte olması ile birlikte, NUROL da yeni sektörlere giriş yapmış ve yeni yatırım hamleleri gerçekleştirmiştir. Bu dönemde, yerli savunma sanayi sektöründe bir başlangıç olan ve Türk yapımı F-16 uçaklarının üretildiği Tusaş Uçak Fabrikası Kompleksi, FNSS Zırhlı Araç Üretim Kompleksi, Suudi Arabistan’da Yanbu Sanayi Şehri Yerleşim Bölgesi Konut Projesi, Mekke ve Riyad’da su temini ve atık su şebeke projeleri, Sivas Demir Çelik İşletmeleri’nin haddehanelerinin ve çelikhanelerinin yapımı, İncegez Tüneli İnşaatı gibi geniş kapsamlı projeler başarıyla tamamlanmıştır. Yine bu dönemde, FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. ve Nurol Holding A.Ş. şirketleri kurulmuştur. FNSS Savunma Sistemleri A.Ş., Nurol Holding ve Amerikan BAE Systems Land & Armaments L.P.’nin oluşturduğu bir yatırım ortaklığıdır. Türkiye’de savunma sanayine yönelik ilk özel sektör kuruluşu olan FNSS’nin %51 hissesi Nurol Holding’e, %49 hissesi BAE Systems’e aittir.

1990’lı yıllar, yeni iş alanlarına giriş ve şirketlerin kurulması ile yurt dışı yatırım ve proje fırsatlarına olan ilginin arttığı bir dönem olarak dikkat çekmektedir. Gayrimenkul yatırım ortaklığı, turizm ve bankacılık ile birlikte ticaret ve hizmet sektörünün farklı alanlarında birçok şirketin kuruluşu gerçekleştirilmiştir. Yine bu dönemde, yıkılan Sovyetler Birliği’nin ardından kurulan Rusya Federasyonu ve Türk Cumhuriyetleri’nde faaliyete geçen ilk batılı şirketler arasında yer alan NUROL, bölgede Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan, Rusya ve Tataristan gibi ülkelerde çalışmalarını 2000’lerin başlarına kadar devam ettirmiştir.

Tüm dünyada ekonomik anlamda sınırların kalktığı 2000’li yıllar ile bu bölgedeki faaliyetler Afganistan, Gürcistan ve Polonya’ya doğru genişlerken, Orta Doğu, Körfez ve Kuzey Afrika ülkelerine yönelik çalışmalara ağırlık verilmeye başlanmıştır. Körfez Bölgesi’nde Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar, Kuzey Afrika’da ise Cezayir ve Libya bu dönem içerisinde edinilmiş olan projeler sayesinde NUROL’un faaliyet alanına katılmıştır. Yurt içinde, inşaat ve savunma sanayinde büyük çaplı taahhüt projeleri edinilmiş ve enerji alanında yatırımlar ön plana çıkmıştır.

NUROL, son dönemde, Türkiye’nin başlıca taahhüt projelerinden Marmaray ve Ilısu’nun yanı sıra Türkiye’nin en büyük yap-işlet-devret projesi Gebze-İzmir Otoyolu ile de adından söz ettirmiştir. Yurt dışındaki faaliyetlerine ise, yukarıda anılan söz konusu ülkelere ek olarak Irak ve Fas’ta yürütülmekte olan projelerle devam etmektedir.

NUROL GRUBU yarım asırlık tecrübesi ile, yurt içi ve yurt dışı yatırımlarını ve projelerini önceden planladığı şekilde sürdürmeye ve küresel anlamda içinde bulunduğu sektörlerdeki üst düzey yatırımcı konumunu korumaya azami gayret göstermektedir. Grubun stratejik olarak odaklandığı 5 ana sektör olan inşaat ve taahhüt, savunma sanayi, enerji, turizm ve finans sektörleri, yurt içi ve yurt dışında kırktan fazla şirket ve iştirak ve onbini aşan çalışanı ile, önümüzdeki dönemde de Grubun temel iş kollarını oluşturacaktır.