2016-04-17 09:02:11

Öğrencilikten yöneticiliğe uzanan bir başarı hikayesi: Berk Alper Varıcı

Onun hikayesi Türkiye'den Gürcistan'a tıp okumaya gitmesiyle başlıyor...

Gürcistan’a Tıp okumaya gelen Berk Alper Varıcı, Türkiye ve Gürcistan arasındaki diploma geçerliliğinde sorun yaşayacağını anladığında bölüm değiştirip, Mütercim tercümanlığı bitirdiğinde anadili Türkçeye Gürcüceyi de ekliyor. Okulu bitirir bitirmez ülkeye dönüp Nobel ilaçta fark yaratan bir satışçı olarak başarı sağlayınca, öğrendiği gürcüce ona Gürcistan’ın kapılarını tekrar açar.

Öğrencilikten yöneticiliğe uzanan bu başarı öyküsünü paylaştığımız söyleşimiz bir çok gence cesaret verecek kanısındayım...

Buraya geliş amacınız neydi?

Üniversite eğitimi için 1996’da geldim. Tıp okumak için geldim ancak diplomalarda denklik kaldırılınca İngilizce Mütercim Tercümanlık bölümüne geçtim.

Neden Gürcistan’ı tercih ettiniz?

Bir tanıdığımız burada okuyordu, o okuyorsa bende okuyabilirim düşüncesi ile geldim.

İş hayatına geçişiniz nasıl oldu?

Üniversite bitince Türkiye’ye döndüm ve Nobel İlaç’ta çalışmaya başladım. Gürcüce’yi anadilim gibi biliyor olmamdan da kaynaklı Gürcistan’a ikinci yönetici olarak gönderildim. Son 3,5 yıldır da Nobel İlaç’ın Gürcistan yöneticisiyim.

Gürcistan’da Türkiye’den başka ilaç firması var mı?

Türkiye’den bildiğimiz büyük firmalardan bir kaçı var burada.

Rekabetten öne çıkmak için nasıl bir yol izliyorsunuz?

Gürcistan kendi şahsına münhasır bir yapıya sahip. Sağlık sektöründe tekel hakim. İlaç sektöründe Türkiye mantığı ile hareket ederseniz buranın mantığını anlayamazsınız ve kaybolup gidersiniz. Biz burada kalitemizle öne çıkıyoruz. Benim Gürcüce bilmem, insanlarla Gürcüce konuşmam iki kapıyı birden açıyor. Bir firma sahibiyle onun dilinde konuştuğunuz zaman kendini güvenerek ikna oluyor. Tabi mümessillerimizi de bu kalite doğrultusunda seçiyoruz.

Mümessil seçerken hangi kriterlere dikkat ediyorsunuz?

Öncelikle ikna kabiliyetinin yüksek olmasına, karşısındakiyle rahat iletişim kurabilmesine ve prezantabl olmasına dikkat ediyoruz.

 

Gürcistan’da sağlık sektörünün bulunduğu durumu nasıl değerlendirirsiniz?

Gürcistan hala toparlanma sürecinde bir ülke bu yüzden hastanelerde hala eksikler var. Devletin ilaçlarda geri ödeme sistemi yok bu da bizim için zorluk yaratıyor. Buraya ilk geldiğimde arabanın bagajında seyyar eczane gördüm. Hatta ilk eczanenin açıldığı günü de hatırlıyorum. Tabi şimdi çok sayıda eczane açıldı hepsi de 24 saat açık.


İlaç fiyatları pahalı mı?

İlaç fiyatları birazcık pahalı burada. Mesela ben Türkiye’den, kanser hastası bir arkadaşım için ilaç getirttim. Türkiye’de 1500 TL olan ilaç burada 4500 dolar.

Merdiven altı üretim alanı yaratıyor mu bu durum?

Buradaki üreticiler zaten etken maddeyi Hindistan’dan getirdikleri için çok düşük fiyatlara direk merdiven altı, kalitesiz üretimden temin etmiş oluyorlar.

Uzun yıllardır buradasın ikinci memleketin oldu mu Gürcistan?

Bana nerelisin diye sorduklarında bir şey diyemiyorum. Ankara’da doğdum, Kastamonu’da büyüdüm Gürcistan’da 20 senedir yaşıyorum. Ben nereliyim şimdi doyduğum yer mi doğduğum yer mi? O yüzden ben dünyalıyım. Burayı seviyorum bunun bir sebebi de benim ayakta durmayı burada öğrenmiş olmam. İnsan yurtdışına çıktığı zaman ister istemez misyonlar yükleniyor, bunlardan bir tanesi ülkemi temsil etmek, ikincisi güzel bir şekilde temsil etmek. Tabi ikincisi de yaşadığın yerin standartlarını kendi imkanlarınca düzeltebilmekle mümkün oluyor. Samimi olarak söylüyorum Türkiye için ne istiyorsam Gürcistan için de aynısını istiyorum.

Özel hayatında nasıl biridir Berk Varıcı ne yer ne dinler?

Türk mutfağından çok güzel yemekler yaparım. Farklı tarifler denemeyi severim, patates dolmasını güzel yaparım mesela. En büyük tutkum ise tekno müzik...Son 15 senedir spesifik olarak elektronik müziğin tekno dalı hayat tarzım olmuş durumda. Tekno partileri de düzenliyorum burada.

Tekno müzik senin için ne ifade ediyor?

Mutluluk endorfin salgılanmasıdır biliyorsunuz. Ben tekno dinlerken endorfin kulaklarımdan akıyor adeta. Beyin kıvrımlarıma en iyi oturan ve bana başka hiçbir şey aratmayan tek müzik tekno. Sevgilim varsa duygusal olabiliyorum, ayrılmışsam ağlayabiliyorum, çok mutluysam ayaklarım yere değmiyor dans etmekten yani her ruh halimi ifade ediyor. En son Avusturya’ya sadece bir tekno partiye katılmak için gittim mesela. Hayatımın bir parçası olduğu için peşinden her yere gidiyorum.

Aynı zamanda GÜRTİAD üyesisin. Derneği anlatır mısın biraz ?

Evet GÜRTİAD başkan yardımcısıyım. Yabancı memlekete yeni gelen insanların bir bocalama evresi olur. Bizim GÜRTİAD olarak misyonlarımızdan biri de buraya yeni gelen yatırımcıların, iş adamlarının acemilik devrelerini minimuma indirgeyip, hangi adımları atacakları konusunda tavsiyelerde bulunmak.

GÜRTİAD’a üye olmak isteyenlerde hangi kritlere dikkat ediliyor?

Geçmişi çok önemli, bunu araştırıyoruz. Çünkü birisi burada sıfırdan başladığı için bize kendini çok farklı lanse edebilir. Mesela kendini anlattığı kadarıyla gayet iyi bir izlenim yaratan ama aslında Türkiye’de karanlık işleri olan biri başvurmuştu, üyeliğe kabul etmedik tabi. Böyle durumlarda başkanımız Kenan Bey’in tecrübeleri de faydalı oluyor.

Gürcistan’da yatırım yapmayı düşünen Türk girişimcilere neler söylemek istersiniz?

Girişimci ruhunun gelişmiş olması gerekli öncelikle. Gözlerini karartmaları lazım risk almadan hiçbir şey olmuyor. Türk mantığıyla hareket etmemeliler burada, kendi mantıklarıyla Gürcü mantığını harmanlamaları gerekli. Geldikleri ülkenin standartlarına uygun hareket etmeleri lazım. Zaten komşu ülkeleriz buraya gelenlerin fazla adapte sorunu yaşacağını zannetmiyorum.