2016-04-26 08:56:19

TEPEDEKİ İSİM LEVENT METİNOĞLU GLOBAL EKONOMİ'YE KONUŞTU: ''97 ÜLKEDEN 200 BİN ÜZERİNDE FİRMAYA HİZMET VERDİK''

Global Ekonomi / Müge Meşe

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı; Levent Metinoğlu’yla fuar alanları, Yurt dışı fuarları ve önemi hakkında konuştuk.

 

Faaliyetleriniz hakkında bilgilendirir misiniz?

Türkiye’de kurulan ilk fuar şirketi Tüyap’tır. Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş., 39 yıl önce 1977 yılında kurulmuş olup devletten alınan 1 numaralı izin belgesine sahiptir. Dolayısıyla, yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da ilk Türk fuarları ve milli katılımları Tüyap tarafından organize edilmiştir. 39 yıl içinde çok yol kat ettik, bugün 97 ülkeden 200 bin üzerinde firmaya hizmet vermiş bulunuyoruz.


Türkiye çapında 6 fuar alanını yönetmekteyiz. Başta, tam bir profesyonel platform olan Beylikdüzü fuar alanı olmakla birlikte Adana, Bursa, Konya, Samsun ve Diyarbakır’da yılda 100 üzerinde fuar organize etmekteyiz. Ayrıca Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi içinde yer alan 5 yıldızlı, 531 misafir kapasiteli TÜYAP PALAS ile fuar alanı içinde konaklama imkânı sunuyoruz. Fuar alanlarımızın olduğu şehirlerin dışında Ankara, Antalya, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Sakarya ve Trabzon ‘da yurtiçi ofislerimiz bulunmaktadır. Dinamik ve deneyimli kadromuz ile önümüzdeki yıllarda söz konusu fuar alanlarımızda, Türkiye’nin en iyi sektörel fuarlarını yapmaya devam edeceğiz.


Yurt dışında şu anda 6 ülkede (Moskova-Rusya, Tiflis-Gürcistan, Tahran-İran, Kahire - Mısır Sofya-Bulgaristan ve Üsküp - Makedonya) bulunan bürolarımız tanıtım ve satış çalışmalarını yürütmektedir.


Tüyap’ın Yurt dışı Projeler Grubu olarak, yılda 10 fuara Türkiye Milli Katılımı düzenlemekteyiz. 2016 yılında Brezilya, Gürcistan, Cezayir, Sırbistan, Fransa, Suudi Arabistan hedef pazarlarımız olarak fuarlar hazırladığımız ülkelerdir. Bugün Yapı, Ambalaj ve Gıda İşleme Makineleri, Gıda, Tarım, Otel ve Restoran ekipmanları, Mobilya Yan Sanayi sektörlerinde faaliyet göstermekle birlikte, geçmiş yıllarda hemen her sektörde ihtisas fuarları hazırladık.

fuar


Yurt dışı fuarları hakkındaki düşünceleriniz neler?


Fuarlar, üreticiler ile alıcıların buluştuğu en doğru platformlardır. Türk ürün ve hizmet kalitesinin en iyi göstergeleridir. Milli Katılım ve Türk İhraç Ürünleri fuarları ile yurtdışında fuara katılan ihracatçılarımız, ürünlerini dış pazarlarda en iyi biçimde tanıtma fırsatını bulurlar. Yurtdışında doğru firmalarla, doğru organize edilmiş bir fuarın, güçlü bir “Türk Malı’’ imajı yaratılması ve bunun korunması için en önemli olanak olduğu unutulmamalıdır.


Ayrıca, firmaların kapılarını kimsenin çalmadığını söyledikleri bu global kriz günlerinde, daha çok fuarlara katılarakalıcıyla direkt temasa geçmeleri gerekmektedir. Bu yolla aynı zamanda, potansiyel alıcılara krize karşın faaliyetlerini aynı hızla sürdürdükleri, sağlam ve güvenilir birer firma oldukları mesajını verecekler, gittikleri ülkelerde bir Pazar yaratacaklar ya da Pazar paylarını büyüteceklerdir. Bildiğiniz gibi krizden kurtuluşumuz, ihracatımızı arttırmaktan geçmektedir.

 

Son olarak neler eklemek istersiniz?


Tüyap olarak temel amacımız, doğru firmaları doğru ülkelere götürmek, doğru tanıtımları ve alım heyetleri düzenleyerek katılımcılarımızın iş yapmalarını sağlamaktır.


Bazı firmalarımızında fuara katılım aşamasında bir takım aksaklıklar ve farklı bir ülkede işleyişle ilgili sorunlar yaşayabileceklerini düşünerek vazgeçtiklerini gözlemliyoruz ama birçok fırsattan da vazgeçmiş oluyorlar. Yeni bir pazara, fuara girmek onları korkutuyor. Oysa biz Milli Katılım gerçekleştirdiğimiz fuarlarda gerekli tüm hazırlıkları firmalarımız adına düşünerek gerçekleştiriyoruz. Firmalarımızın yapması gereken tek şey fuar öncesinde ürünlerini depomuza teslim etmek oluyor. Bizim hizmet sürecimiz bu noktada başlıyor. Buradan, ürünlerin ilgili fuardaki standa kadar teslim edilmesi süreci gerçekleşiyor.


Firmalarımız standlarını teslim aldığında gerekli stand donanımı (masa, sandalye, info desk gibi) da hazır oluyor. Kısaca firma yetkilileri sadece çantalarını alıp fuara geliyor.


Fuara her gün otelden transfer sağlıyoruz. Kendi standımızda, firmalarımıza destek olmak amacıyla yer alan personelimizle, firmalarımızın tüm ihtiyaçlarına en kısa sürede cevap vermek üzere çözüm odaklı çalışan bir yapımız var.
Bizim Milli Katılım yaptığımız fuarlarda önceliğimiz doğru ve eksiksiz hizmet vermek. Diğer konular bu öncelikten sonra geliyor. Bu durumda yurtdışı fuarlara katılma potansiyeli olan firmalarımıza tüm detayları düşündüğümüzü ve bu konuda herhangi bir çekince yaşamadan fuara katılabileceklerini belirtmek isterim. Firmalarımıza düşen, bizim hizmetlerimizden sonra, fuarın ve pazarın keyfini çıkarmak oluyor.


Bir ülkeye taşıdığımız firmaların sağlam ilişkiler kurarak iş yapabilmesi, ilgili sektörü ve ülkemizi doğru temsil edebilmesi Tüyap için en önemli konudur. üzde diş etiniz görünüyorsa dikkat! 3 büyük dezavantajı var