2016-07-25 10:59:34

'15 Temmuz darbe girişiminin arkasında ABD'li General Campbell var'

Yeni Şafak gazetesi, darbe sürecinin arkasında ISAF Komutanı General John F. Campbell'ın bulunduğunu ve darbeye destek sağlamak amacıyla Nijerya'da bulunan UBA Bank şubesinde CIA aracılığıyla yüklü miktarda para akışı sağlandığını öne sürdü.

Yeni Şafak gazetesi, darbe sürecinin arkasında ISAF Komutanı General John F. Campbell'ın bulunduğunu ve darbeye destek sağlamak amacıyla Nijerya'da bulunan UBA Bank şubesinde CIA aracılığıyla yüklü miktarda para akışı sağlandığını öne sürdü.

Yeni Şafak gazetesinden Yılmaz Bilgen'in haberine göre, 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde iki defa Türkiye'ye ziyarette bulunan General John F. Campbell, hem de Erzurum hem de Adana'daki İncirlik Üssü'nde gizli görüşmeler gerçekleştirdi. Askeri bir kaynağa dayandırılan haberde, ordu içerisinde görev yapmakta olan tüm subay kadrosunun eğilimleri konusunda hazırlık sürecini yöneten isim de General Campbell olduğu iddia ediliyor.

Gazetenin aktardığı bir diğer iddia ise ‘2014 yılından bu yana Afganistan'da konuşlu Uluslararası Destek Gücü'nün (ISAF) komutanlığını yürüten ve mayıs ayında emekli olan Campbell'ın, darbenin başarılı olması halinde en kısa sürede yeniden Türkiye'ye gelme konusunda cuntacı isimlerle mutabık kaldığı‘ bilgisi.

Campbell'ın darbeye destek vermek amacıyla Nijerya'da bulunan United Bank of Africa (UBA) şubesinden CIA aracılığı ile 'ciddi' para akışı sağlandığı da iddialar arasında.

'CIA'İN OLUŞTURDUĞU ÖZEL EKİP PARAYI CUNTACILARA TESLİM ETTİ'

Yeni Şafak'ın haberinde şu ifadeler yer aldı; Nijerya'dan Türkiye'ye para transferi, CIA tarafından oluşturulan bir ekip tarafından yürütüldü. Cuntacıları darbeye ikna sürecinde yüklü miktarda transfer gerçekleşti. Türkiye'ye gönderilen para, ülke içinde 80 kişilik özel ekibe ait farklı banka hesaplarına havale edildi. CIA'in oluşturduğu özel ekip üyelerince çekilen para, varacağı son adrese, yani cuntacılara elden teslim edildi. Doğu ve Güneydoğu'da bazı tanınmış isimler bu faaliyette etkin görev alırken, iç ve batı Anadolu'da ise Gülenist çete mensupları kullanıldı.”

'EMRİNDE ASKER OLAN TÜM BİRİMLERİN HARİTASI ÇIKARILDI'

Fethullah Gülen'e bağlı subayların desteği ile İncirlik'te bir teknik merkez oluşturulduğu iddiasına da haberde yer verilirken, bu merkezde 'emrinde asker olan tüm birimlerin haritası çıkarıldı ve tek tek eğilimleri, kişilikleri, kökenleri konusunda istişareler yapıldığı' da iddia ediliyor.