2017-11-13 01:43:20

Süleymaniye’de 7.3 büyüklüğünde deprem…

Irak'ın Süleymaniye kentinde 7.3 şiddetinde deprem meydana geldi. Deprem Türkiye ve İran'ın yanı sıra Körfez ülkelerinde de hissedildi. İran'da 30 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Kuzey Irak'taki can kaybı ise 6 olarak duyuruldu

Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu'nun (USGS) verilerine göre Irak'ın güneydoğusunda yer alan Süleymaniye'de deprem yaşandı. Depremin Richter ölçeğine göre 7.3 büyüklüğünde olduğu açıklandı. Deprem Türkiye'nin Doğu Anadolu bölgesinde birçok şehirde hissedildi.


Deprem, hissedildiği Diyarbakır, Mardin ve Batman'da korkuya neden oldu. Yaklaşık 40 saniye süren deprem nedeniyle panik yaşayan vatandaşlar, kendilerini sokağa attı. Mardin'de çocuğunu kucaklayarak sokağa çıkan bir vatandaş, "Depremi eşim bayağı hissetti. Eşim panikledi bu yüzden çok korktum" dedi.
KANDİLLİ MERKEZ ÜSSÜ'NÜ İRAN OLARAK AÇIKLADI
Öte yandan Kandilli Rasathanesi de deprem şiddetini 7.1, merkez üssünü ise İran olarak açıkladı. Ancak verdiği koordinatlar Irak'ın Süleymaniye kentinin kırsalı olarak görünüyor.

DİYARBAKIR, MARDİN VE BATMAN'DA KORKUYA NEDEN OLDU
Deprem, hissedildiği Diyarbakır, Mardin ve Batman'da korkuya neden oldu. Yaklaşık 40 saniye süren deprem nedeniyle panik yaşayan vatandaşlar, kendilerini sokağa attı. Mardin'de çocuğunu kucaklayarak sokağa çıkan bir vatandaş, "Depremi eşim bayağı hissetti. Eşim panikledi bu yüzden çok korktum" dedi.
DEPREM CİZRE’DE DE HİSSEDİLDİ, HASTALAR TAHLİYE EDİLDİ
Irak’ın Süleymaniye kentinde meydana gelen deprem Şırnak’ın Cizre ilçesinde de hissedildi. Deprem nedeniyle Devlet Hastanesi acil servisindeki hastalar tedbir amacıyla tahliye edildi.
Irak’ın güneydoğusundaki Süleymaniye kentinde meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki deprem, Cizre’de de hissedildi. Deprem nedeniyle büyük korku yaşayan vatandaşlar evlerini terk ederek, sokaklara çıktı. Cizre Dr. Selahattin Cizrelioğlu Devlet Hastanesi acil servisindeki hasta ve hasta yakınları da tedbir amacıyla tahliye edildi. Hastanede görevli polisler, deprem sarsıntısının hissedilmesiyle birlikte vatandaşlardan dışarı çıkmalarını istedi. Bazı hastalar kollarına takılı serumlarla birlikte hastaneyi terk etti. Sarsıntının ardından hasta ve hasta yakınları yeniden içeriye alındı.

DEPREM 6 ÜLKEDE HİSSEDİLDİ
Deprem, Irak ve Türkiye'nin yanı sıra İran, Suriye, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde de hissedildi.
KUZEY IRAK SAĞLIK BAKANLIĞI: 6 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
Kuzey Irak Sağlık Bakanlığı depremde toplam 6 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Bakanlık can kayıplarının hangi şehirlerde yaşandığı hakkında ise ayrıntılı bilgi vermedi.
ERBİL'DE 2 ÖLÜ 50 YARALI
Bu arada Erbil'den gelen haberlere göre kentte 2 kişi hayatını kaybetti, 50 kişi de yaralandı.

30 ÖLDÜ, 200'DEN FAZLA YARALI
Reuters'ın haberine göre; İran resmi kaynakları İran-Irak sınırında en az 30 kişinin öldüğünü 200'den fazla da yaralı olduğunu açıkladı.
İRAN-IRAK SINIRINDA 4.8 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM
21.18'deki 7.3'lük depremin ardından saat 00.33'te 4.8'lik bir deprem daha meydana geldi.

SÜLEYMANİYE'DE 8 KÖYDE HASAR VAR... 50 KİŞİ YARALANDI
Depremin merkezi olarak bildirilen Süleymaniye'deki yerel kaynaklardan gelen haberlerde ilk belirlemelere göre 50 kişinin yaralandığı bildirildi. Depremden sonra ilk gelen bilgilere göre Süleymaniye'de 8 köyde büyük hasar var.
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Süleymaniye İl Sağlık Müdürü Mirhan Muhammed, yerel basına yaptığı açıklamada, depremde Süleymaniye'nin Derbendihan ilçesinde ilk belirlemelere göre 50 kişinin yaralandığını ifade etti.
Muhammed, yaralıların ilçe ve Süleymaniye kent merkezindeki hastanelere kaldırıldığını kaydetti.
Derbedihan İlçe Kaymakamı Nasih Mela Hasan da deprem sonrası yaptığı açıklamada, hükümete ivedi bir şekilde yardım çağrısında bulundu. Hasan, yaralı sayısının çok olduğunu ve bazılarının durumun ise ağır olduğunu belirtti.
Derbendihan Barajı tehlikede

Depremin ardından Süleymaniye'deki Derbendihan Barajı'na yakın yerleşim alanlarının ivedi şekilde boşatılması istendi.
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Ziraat ve Su Kaynakları Bakanı Abdulsettar Mecid ise barajda hasar meydana geldiğini, zararın boyutlarının tespiti için çalışma başlatıldığını bildirdi.
Mecid, zararın tespiti ve olası bir felaketin önüne geçilmesi için özellikle baraj zemininde incelemelerin yapılacağını belirterek, evleri baraja yakın olanlara can güvenlikleri için bölgeden uzaklaşmaları çağrısında bulundu.
Süleymaniye Valisi Ömer Ahmed Emin de yaptığı yazılı açıklamada, depremden dolayı yarın vilayet sınırları içerisinde mesainin yapılmayacağını belirtti.
"DEPREM SÜRPRİZ DEĞİL"
CNN Türk canlı yayınında konuşan Prof. Dr. Tuncay Taymaz, "Bu deprem bizim için sürpriz değil. 100-150 kilometrelik bir deprem fayının kırıldığını tahmin ediyoruz. 10 km derinliğinde gerçekleşen bu depremin ilk 72 saatte artçıları 7.5 şiddetine kadar varabilir." açıklamasında bulundu.