2017-12-06 09:57:59

ABD Sadece bir banka hakkında bilgi istedi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Şimşek, ABD'de görülen Reza Zarrab davasının Türkiye üzerinde belirsizlik yarattığını belirtti.

Bankalarla ilgili herhangi bir sorunun olmadığını belirten Şimşke, önemli bir şoku bankacılık sektörünün sermayesinin kaldırabileceğini söyledi. ABD'nin sadece bir banka hakkında bilgi talebi olduğunu belirten Şimşek, diğer bankalarla ilgili sorun olmadığınıkayedetti.

Şimşek sözlerine şöyle devam etti:

"Son dönemde Türkiye algısı bozuldu. TL'de aşağı yönlü trend algımız ile ilgili. Kamu açığı makul düzeyde, kamu maliyesi nispeten güçlü. Sermayemiz şokları kaldırabilecek düzeyde. Bankalarımızın aktif kalitesi yüksek, kaldıraç oranı da makul, hatta düşük sayılabilir. Bankacılık sektörünün en önemli sorunu kredi mevduat oranının çok yüksek olması. Önemli bir şoku bankacılık sektörü sermayesi kaldırabilir. ABD'deki dava şu anda bir belirsizlik. Bugün itibariyle bir bankamız hariç hiç bir banka hakkında ABD Hazinesi'nin başlattığı bir bilgi talebi dahi yok. Bu yaşanacak belirsizlik ve bunun etkisi bankaların kendi basiretsizliğinden kaynaklanmıyor, sistem normal işini yapıyor, bu belirsizlik etkilerse tabii ki gereken desteği mevcut yasal çerçevede sağlarız."