2018-03-05 15:54:58

ABD Büyükelçiliğine saldıracaklardı! MİT ve Emniyet'ten operasyon

ABD Ankara Büyükelçiliği'ne saldırı hazırlığında oldukları iddiasıyla Samsun'da 4 Irak uyruklu DEAŞ üyesi yakalandı.

BD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin güvenlik gerekçesiyle kapatmasının ardından Ankara'da sıcak saatler yaşanmıştı. Sabah düzenlene  operasyonda savcılık 20 DEAŞ şüphelisinden 12'sini yakalamıştı. MİT ve Emniyet2in ortak düzenlediği operasyonla Samsun'da da 4 şüpheli kıskıvrak yakalandı.

Terör örgütü DEAŞ'a yönelik Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat şubeleri ile MİT'in birlikte yürüttüğü çalışma sonucu Samsun-Ankara karayolunda uygulama noktasında durdurulan bir otobüste Irak uyruklu Sohaıb Qusay Taha Al-D. ile Fernas Hüseyin A. gözaltına alındı. 

Soruşturmayı genişleten ekipler zanlılarla bağlantılı oldukları tespit edilen Iraklı Omar Shıbab Ahmed Al D. ve Azhar Abdulkadhım Salman Al B'yi de merkez İlkadım ilçesindeki kaldıkları yerde gözaltına aldı. Operasyonda çeşitli dijital verilere de el konuldu.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliğine eylem hazırlığına ilişkin çalışmalar üzerine yürütüldüğü belirtilen operasyonda gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemleri devam ediyor.