2018-04-11 09:29:11

Dolar ve Euro rekor kırmaya devam ediyor

Artan jeopolitik riskler, ABD yaptırımları sonrası Rus piyasalarında yaşanan sert kayıplar ve kendi iç riskleri nedeniyle dün TL dolar ve euro karşısında tarihi düşük seviyeleri görürken, kur bu sabah da zirveye yakın seyrediyor.

Piyasalar bugün yurtiçinde açıklanacak olan cari açık verisini, jeopolitik gelişmeleri ve Rusya piyasalarındaki hareketleri izleyecek.

Dolar güne 4.12 lira seviyesinden başladı. Saat 09:28 itibariyle dolar4.1366 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 4.1062 lira, en yüksek 4.1398 lira seviyesi görüldü. Dolar 4.1398 lira ile tarihi yüksek seviyesi görüldü. Euro ise 5.1244 lira seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi 1.2372 seviyesinde. Gram altın 179 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 14.55 seviyesinde.

Suriye'de kimyasal silah kullanımı iddialarına ABD'nin tepki vereceğini açıklamasının askeri hareketlilik yaratacağı öngörülerinin jeopolitik endişeleri tetiklemesi ve ABD yaptırımları sonrası Rusya piyasalarında yaşanan sert kayıplara paralel ve kendi iç riskleri nedeniyle dolar/TL dün sert yükselişle 4.14'e yaklaşarak tarihi zirvesini yeniledi. 

Küresel satış baskısının yanında iç siyaset, yüksek cari açık ve yüksek enflasyona ilişkin endişelerle Türkiye piyasaları satış baskısından daha da kuvvetli etkileniyor. TL'nin dün dolar karşısındaki değer kaybı bir ara 1.7'ye yaklaşırken, Aralık başından bu yana en büyük günlük düşüş yaşandı. 

Dolar/TL'de 4.15 seviyesinin önemli olduğunu söyleyen bir bankacı, "Bu seviye aşılıp 
4.15-4.20 bandına gelindiği takdirde kısa vadede TL çok fazla değer kaybına uğramış olacak. 
Dolayısıyla bu bant TL'de yeni pozisyon açılması için bazı yatırımcılara cazip gelebilir. Artık 
bu kadar kayıp varken, olası yeni kayıpların miktarının azaldığı düşüncesi oluşacak. Kur çok 
kısa sürede 3.85'ten neredeyse 4.15'e geldi. Bu seviyenin üzeri de görülebilir ama ne kadar daha 
yukarı çıkacak?" dedi. 

Aynı bankacı, "Piyasa 25 Nisan toplantısı öncesinde belki TCMB faiz artırımına gider mi 
şeklinde test yapıyor da olabilir. Kurun bir bu kadar daha yükselmesi zor, TCMB devreye girmek 
zorunda kalabilir" dedi. 

Lauressa Advisory'dan Nicholas Spiro dün Reuters'a verdiği görüşte, "Türk varlıkları dışsal ve hatta içsel şoklara karşı savunmasız olmaları nedeniyle çok göze batıyor. Bütün gözler şu anda ruble üzerindeyken, lira Türk para politikasında ortadan kalkmayan kredibilite eksikliği nedeniyle ağır bir bedel ödemeye devam ediyor. Artık ekonominin aşırı ısınması ve gelişmekte olan piyasalara yönelik ek endişeler var, bunlar da TL'nin sıkıntılarını artırıyor" demişti. ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları, ABD-Rusya gerginliği ve Suriye'deki gelişmeler piyasalarda son dönemde endişe yaratırken, yurtiçinde özellikle geçen hafta faizlerin düşürülmesi için konuşulan paket, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomiden sorumlu yetkililere yönelik eleştirileri, eleştirilerin ardından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in istifa ettiği iddiası gibi unsurlar TL üzerinde baskı unsuru olmuştu.


Türkiye piyasalarına ilişkin makro endişeler ise yüksek büyümenin de tetiklediği yüksek enflasyon ve yüksek cari açığın bir araya gelmesinden kaynaklanıyor. 
Rublenin tetiklediği değer kaybı ile TL dün euro ve sepet karşısında da tarihi rekorları yeniledi. 

JEOPOLİTİK GELİŞMELER SATIŞLARI TETİKLİYOR, ÇİN HAFİFLETİYOR 

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'de bu hafta sonunda kimyasal olduğu düşünülen saldırıya 
hızlı ve güçlü bir tepki gösterme sözü verdi. Trump bu sözüyle, olası bir askeri müdahale önermiş gibi görünüyor. 
Askeri komutanlar ve ulusal güvenlik danışmanları ile dün yaptığı toplantıda konuşan Trump, Pazartesi gecesi, "olmazsa çok kısa sürede" bir karar alacağını söyledi ve ABD'nin Suriye konusunda "çok sayıda askeri seçeneği" olduğunu da ekledi. Suriye hükümeti ve müttefiki Rusya, saldırıyla ilgileri olduğunu reddediyorlar. Bu çerçevede Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Batılı ülkelerden gelebilecek olası bir askeri karşılığın önüne geçmek için kimyasal saldırı iddialarını incelemesi için uzmanlardan oluşan uluslararası bir heyeti ülkeye davet etti. 
Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü ise incelemelerde bulunmak üzere Duma'ya "kısa" süre 
içinde bir heyet göndereceğini açıkladı.