2018-05-16 16:46:01

Son dakika... Merkez Bankası'ndan piyasa açıklaması

Piyasa hareketlerine ilişkin son dakika açıklaması yapan Merkez Bankası: "Piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmektedir. Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır" mesajını verdi.

Doların hızlı yükselişinin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) bir açıklama yapıldı. Merkez Bankası açıklamasında "Piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmektedir. Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır" denildi. 

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de Twitter'dan paylaşım yaparak piyasa ekonomisinin tek uygulanabilir seçenek olduğuna dikkat çekti.  

Bu gelişmenin ardından Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve ekonomiyle ilgili tüm bakanların yer alacağı bir toplantıya katılmak üzere AK Parti Genel Merkezi'ne geldi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın, AK Parti Genel Merkezi'nden ayrıldığı öğrenildi.

Dolar 4,50'yi görmüştü

Bu sabah dolar 4.5007 lira ile, euro 5.3234 lira ile ve sterlin 6.0681 lira ile yeni tarihi rekor düzeylerine tırmanmıştı.

Açıklamanın ardından dolar kuru 4.43 TL seviyelerine geriledi.