2018-08-06 23:09:55

1 Dolar 5,30 TL’nin üzerine çıktı

Dolar akşam saatlerindeki yükselişini sürdürerek 5,30 bandının üzerine çıktı. Euro ise 6 liradan sonra 6,10 sınırını da geçerek 6,15 TL oldu.

Akşam saatlerinde yükselişini sürdüren ve 5,10 seviyelerinden 5,30 seviyesine çıkan Amerikan Doları, Merkez Bankası’nın müdahalesine rağmen yükselişini sürdürdü.

dolar-asdasd
 

Euro ise güne 6 liranın altında başlamış daha sonra 6 lira sınırını geçmişti. Saat 22:38 itibarıyla Euro 6,14 TL’den işlem görüyor.

ABD'li Rahip Andrew Brunson'a ev hapsi verilmesi ve iki ülkenin karşılıklı yaptırım açıklaması ardından gergin Türkiye-ABD ilişkileri baskısıyla TL negatif ayrışırken, dolar/TL yerlilerin satıştan çekilmeleriyle sert yükselişini sürdürerek yeni tarihi zirve olan 5.19 seviyesini aştı.

Dolar güne 5.10 lira seviyesinden başladı. Saat 18:05 itibariyle 5.1896 lira seviyesinde işlem gören dolar, saat 22.19'da yüzde 4.55'lik yükselişle 5.3131 lira seviyesine ulaştı. Açılışın ardından en düşük 5.0865 lira, en yüksek 5.3131 lira seviyesi görüldü. Aynı dakikalarda euro ise yüzde 4.42'lik yükselişle 6.1415 seviyesinden işlem gördü.

GRAM ALTIN DA REKOR KIRDI

Gram altın fiyatları ise 205.1 liraya yükselerek rekor kırdı.

Euro/dolar paritesi 1.1560 seviyesinde. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 22.01 seviyesinde.

TL'nin yılbaşından bu yana dolar karşısındaki değer kaybı ise yüzde 26.8 oldu. 

Bir bankacı, "Döviz piyasasında bugün yerlilerin satış tarafından çekilmeleri ile hacimsiz piyasada hızlı bir yükseliş görüyoruz. 5.15 seviyesinde birikmiş görünen opsiyonların da yarattığı kaygılar ile stop-lossların çalıştığını, panik alımların geldiğini söyleyebiliriz" dedi ve şöyle devam etti: 
"Hareketin devamında opsiyon piyasasından çıkan seviyeler 5.20 ve sonrasında 5.50. Ancak 
özellikle 5.50 için siyasi haber akışının şimdikinden daha kötü hale gelmesi gerekir. Bu aşamada 
TCMB'nin döviz satması çok zor (rezervler çok düşük), ek faiz artırımı ise mevcut siyasi konjonktürde daha da zor. TL'de anlamlı bir iyileşme için haber akışını izlemek zorunda kalacağız." 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye'de yargılanması süren ve geçtiğimiz günlerde ev hapsine alınan ABD'li rahip Andrew Brunson nedeniyle ABD yönetiminin Türkiye'ye yönelik yaptırım kararına aynı şekilde karşılık verileceğini ve ABD adalet ve içişleri bakanlarının Türkiye'de varsa malvarlıklarının dondurulması talimatı verdiğini açıkladı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından "FETÖ" ve PKK ile bağlantıları olduğu iddiasıyla tutuklanan ve Nisan ayında İzmir'de yargılanmaya başlayan Brunson'ın serbest bırakılmasını isteyen ABD yönetimi Türkiye'ye yönelik yaptırım uygulama kararı almış ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun ABD'deki mal varlıklarını dondurma kararı almıştı. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesinin ardından 
Cumartesi günü yaptığı açıklamada Türkiye'de tutuklu yargılanan ABD'li rahip Andrew Brunson'ın 
"önümüzdeki günlerde" serbest bırakılacağını ümit ettiğini söyledi.

Öte yandan ABD yönetimi Türkiye'nin ABD piyasalarına gümrüksüz erişimine imkan veren düzenlemeyi değerlendirmeye aldı. Karara gerekçe olarak Türkiye'nin, ABD'nin Mart ayında ithal 
çelik ve alüminyuma getirdiği gümrük vergisine karşılık vermesi gösterildi.

SEB gelişmekte olan piyasalar baş stratejisti Per Hammarlund, TL'de daha fazla değer kaybı 
bekleneceğini belirterek, "Türkiye ekonomik açıdan faiz oranlarını yükseltmek istemeyen bir 
politika tarzına kilitlenmiş gibi görünüyor. Bu, TL'yi sert vuran bir şey ve şimdi Cumhurbaşkanı 
Erdoğan gerçekten pragmatik davranmıyor ve menfaatten çok gururun yönettiği bir politika ile ABD 
ile prestij tartışmasına kilitleniyor" dedi.

TEB Yatırım/BNP Paribas stratejisti Işık Ökte, bu sabahki notunda TL'nin negatif performansının ABD-Türkiye ikili ilişkilerindeki haber akışı ve İran yaptırımlarının yarın yürürlüğe girecek olması kadar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Cuma günü açıkladığı 100-günlük eylem planında kamu harcamalarının azaltılması konusunda somut bir gelişme olmamasından kaynaklandığını söyledi. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bugün tekrar devreye alınacak olan İran'a yönelik yaptırımları tümüyle uygulayacaklarını söyledi. ABD Başkanı Donald Trump, İran ile 2015 yılında yapılan nükleer anlaşmadan çekilme ve anlaşma ile kaldırılan Tahran'a yönelik ekonomik yaptırımları tekrar başlatma kararı almıştı. 

ABD Hazine bakanlığından bir yetkilinin verdiği bilgiye göre iki aşamada başlatılacak olan yaptırımların ilki bugün TSİ 1901'de devreye girecek.

Tahvil-bono piyasasında da faizlerdeki baskı sürüyor. Gösterge 10 yıllık tahvilde bileşik faiz kurdaki yükselişe paralel bugün yüzde 19.83'e kadar yükselerek yeni zirveyi gördü. Gösterge 10 yıllık tahvil faizi bugün spot piyasa kapanışında yüzde 19.57, valörde saat 1657'de son işlemde yüzde 19.75 seviyesindeydi. 

Gösterge iki yıllık tahvilin bileşik faizi ise bugün spot kapanışta ortalama yüzde 22.16, valörde aynı saatte son işlemde 22.01 seviyesindeydi.