2016-12-28 15:51:22

'İnce' veya 'light' sigara içenler dikkat! Öyle bir zararı var ki...

'İnce' veya 'light' sigara içenler dikkat! Öyle bir zararı var ki...

"İnce" veya "light" sigaraların akciğer kanserinin türünü değiştirdiği, daha zor tanı konulan ve daha hızlı ilerleyen tümör gelişimine yol açtığı bildirildi. 

İnce ve light sigaranın toplum içinde daha az zarar verdiği düşüncesinin yanlış olduğunu söyleyen uzmanlar, ince sigaranın daha zor teşhis edilen bir tümöre neden olduğu uyarısı yapıldı. 

İnce ve light sigaranın toplum içinde daha az zarar verdiği düşüncesinin yanlış olduğunu söyleyen uzmanlar, ince sigaranın daha zor teşhis edilen bir tümöre neden olduğunu ifade edildi.

Uzmanlar light ve ince sigaralar için şu uyarılarda bulundu: 

Light kelimesi sanki zararsız gibi yorumlansa da aslında içersindeki tütün miktarı aynı. İçersindeki katran miktarı daha az olsa da nikotin miktarları aynıdır. Light sigara içmekle fiziksel olsun, ruhsal olsun, bağımlık devam eder. Vücuda daha az zarar verildiği izlenimi oluşturulmak istense de aslında light sigaralar daha derin nefes çekilerek akciğerin en ücra köşelerine giderek daha harap verici olabilir. Bunun yanında içiciler yeterinde sigaraya doyamayacağı için günlük içilen sigara adetini arttırabilir. Günlük nikotin ihtiyacını telafi edebilir